09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Ayrıntılı Toplardamar Haritalama

Ayrıntılı toplardamar haritalama

Varis toplumda sık karşılaşılan bir sorundur. Genelde hayatı tehdit edici sorunlara yol açmaz ancak yaşam kalitesini belirgin olarak düşürür.

Çok çeşitli varis tedavileri mümkündür. Hiçbir tedavinin diğerine üstünlüğü yoktur. Her hasta ve hatta her bir bacak için en iyi tedavi yöntemi farklılık gösterir. Bu nedenle varis tedavisi planlanmadan önce mutlaka detaylı bir renkli Doppler ultrasonografi yapılmalıdır. Bacağın tüm toplardamar sistemleri incelenmelidir. Bu amaçla istenmesi gereken tetkikin adı 'Alt ekstremite derin + yüzeyel + perforan venler tümü, renkli Doppler Ultrasonografi, tek taraflı' olmalıdır. Bu tetkikin nasıl yapılması ile ilgili uluslararası kuruluşların yayınladığı bir rehber vardır. Detaylar için tıklayınız.

Renkli Doppler ultrasonografi ile problemin ana kaynağı/kaynakları belirlenmelidir. Tedaviyi planlayacak olan kalp-damar cerrahisi uzmanına detaylı şekilde anlatılmalıdır. Biz bu işleme venöz haritalama/damar haritalaması adını veriyoruz. Bu tetkiki yapacak kişi mutlaka Radyoloji uzmanı olmalıdır. Toplardamar sistemini çok iyi bilmeli, yapılabilecek tedavilere hakim ve görüş bildirebilecek kadar tecrübeli olmalıdır.

Venöz renkli Doppler ultrasonografi tetkiki çok detaylı bir işlemdir. Vakit ayrılarak yapılmalıdır.

Birçok hekim, güzellik merkezi ve kuruluşlar varisi kozmetik bir sorun olarak görmekte ve buz dağının görünen kısımlarına makyaj yapma amaçlı tedaviler önermektedirler. Çok sık karşılaştığımız bir durum, çeşitli tedaviler yaptırmış kişilerde varislerin tekrar etmesi durumudur. Tecrübelerimiz önceden yapılmış bu tedaviler sırasında sağlıklı bir renkli Doppler ultrasonografi yapılmadığı için temel sorunun görülemediği ve tedavilerin istemeden eksik yapıldığıdır.

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi incelemeleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkik ve tedavilerinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurmanızı öneririz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Kategori: Venöz

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN