09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Üst Batın Abdomen Ultrasonografisi

Batın/abdomen terimleri karın içi bölgeyi/organları ifade etmektedir. Bu tetkikte incelenecek organlar karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrekler, mesane, üreme organları ve kısıtlı olarak sindirim sistemidir. Sindirim sistemi organları içerdikleri hava/gaz nedeniyle genel olarak ultrasonografiyle değerlendirmeye çok uygun organlar değildir ancak yine de bazı hastalıklar hakkında bilgiler elde edilebilir.

Karaciğerde kanser, siroz gibi çeşitli hastalıklar ile ilgili ipuçları aranır. Ayrıca toplumumuzda oldukça sık görülen karaciğer yağlanmasının varsa şiddetine bakılır. Başka birçok organ hastalığıyla ilgili olabilecek karaciğer bulguları araştırılır. Karaciğerde kist/kitle var mı, varsa kötü huylu olma ihtimali nedir? Bu gibi sorulara cevap verilir. Karaciğer kistleri varsa tipi belirlenir.

Safra kesesi ultrasonografi ile çok iyi görüntülenir. Safra kesesi taşları, safra çamuru, safra kesesi iltihabı gibi hastalıklar hakkında bilgi edinilir. Ayrıca ender de olsa safra kesesi tümörleri görülebilir.

Pankreas, ultrasonografide tümüyle gözükmez çünkü bir kısmı midenin arkasında yer almaktadır. Pankreas baş ve gövde kesimi değerlendirilir. Pankreas iltihabına işaret eden bulgular, pankreas kitlesi araştırılır, pankreas hastalıkları hakkında bilgiler edinilir.

Dalağın büyüklüğüne bakılır, eğer büyük ise ne kadar büyük olduğu ve dalak büyümesine yol açabilecek birçok hastalıkla ilgili bulgular araştırılır.

Böbrekler detaylı bir şekilde incelenir. Taş olup olmadığı, kum şüphesi olup olmadığı, varsa böbrek kistlerinin boyutları, varsa böbrek kitlelerinin özellikleri belirlenir.

Böbrek üstü bezleri incelenir. Varsa kitleleri araştırılır.

Tetkik sırasında mümkünse 8 saatlik açlık ve mesanenin dolu olması tercih edilir. İncelemenin aç iken yapılmasının nedeni hem sindirim sisteminde daha az gaz olması hem de safra kesesinin açlık halinde tümüyle safrayla dolu olması ve iyi görülebilmesidir. Ancak tetkikin mutlak surette aç iken yapılması gibi bir şart yoktur. Radyoloji uzmanı gerektiğinde tok karnına bu işlemi yapabilir ve gerek görürse aç iken tekrar etmek isteyebilir. Önemli olan safra kesesinin görülebilmesi ve sindirim sisteminde incelemeyi yapmaya engel çok gaz bulunmamasıdır.

İyi yapılmış bir üst batın/abdomen ultrasonografi incelemesi 15-30 dakikadan az sürmemelidir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Radyoloji Uzmanı

Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: İleri Düzey Ultrason

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN