09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Transvajinal Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Transvajinal ultrasonografi, vajinal yoldan yapılan ultrason incelemesine verilen isimdir.

Amaç rahim ve yumurtalıkların mümkün olduğunca yakından değerlendirilmesi, şüphelenilen hastalıklarla ilgili detaylı bilgiler edinilmesidir. Transvajinal Renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi transvajinal ultrasonografi incelemesinin bir parçasıdır. Özellikle yumurtalık kistlerinin detaylı şekilde incelenmesi amacıyla yapılır. Ayrıca dış gebelik kuşkusu bulunan durumlarda da yapılmaktadır. Rahimde myom varlığında da istenebilen bir tetkiktir.

Vajinal yoldan muayeneye engeli olmayan her kadına yapılabilir. Kadın doğum uzmanları muayenelerinin bir parçası olarak transvajinal ultrasonografi yapabilmektedirler. Ancak yaptıkları tetkikle ilgili rapor yazma yetkileri bulunmamaktadır. Ultrasonografi incelemelerinde rapor yazmaya yetkili tek branş Radyolojidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı meslektaşlarımız kendi yaptıkları transvajinal ultrasonografi incelemesinde bir sorun gördüklerinde, tetkikin Radyoloji uzmanınca renkli Doppler ile birlikte yapılmasını isteyebilirler. Böylece bulgular Radyoloji uzmanınca rapor edilir. Doğru olan tüm ultrasonografi tetkiklerinin Radyoloji uzmanlarınca yapılmasıdır. Diğer branş hekimlerinin ultrasonografiyi muayenenin bir parçası olarak kullanmaları, ultrasonografik tetkik yaptıkları anlamına gelmemektedir.

Tetkiki yaptırırken özel bir hazırlığa gerek yoktur.

İyi yapılan transvajinal ultrasonografi incelemesi en az 10 dakika sürmelidir. Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Radyoloji Uzmanı Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Fiyatı Ne Kadar? 

Kategori: İleri Düzey Renkli Doppler Ultrasonografi

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN