09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

Karotis Vertebral Arter Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS)

Tetkikin çok kalabalık bir ismi var ve hastalar için anlaması zor. Bu tetkikin ne olduğunu açıklamak gerekli. Beynimize iki çift yani dört adet damar ile oldukça yüklü miktarda temiz kan gitmektedir. Bu damarların isimleri karotis (şah damarı) ve vertebral arterdir ve sağlı sollu yerleşmişlerdir.

Karotis Vertebral Arter Renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi ile bu damarlar tek tek incelenir. Kan akım hızları ve özellikleri değerlendirilir. Damar duvarları detaylı şekilde incelenir ve plak olup olmadığı araştırılır. Bazı ölçümler yapılır ve raporlandırılır.

Ayrıca boyunda damarlara komşu diğer organlar da değerlendirilir ve bir bulgu var ise rapora eklenir.

Karotis Vertebral Arter Renkli Doppler Ultrasonografi hangi durumlarda isteniyor? Detaylar için tıklayınız.

Karotis ve vertebral arterlerin renkli Doppler Ultrasonografiyle incelenmesi her tetkikte olduğu gibi özenle yapılmalıdır. Yeterli vakit ayrılmalıdır. Bulgular net biçimde rapor edilmelidir. Tetkiki yapan kişi mutlaka Radyoloji uzmanı olmalıdır ve ultrason cihazının özelliklerine hakim olmalıdır.

İyi yapılmış bir karotis vertebral arter renkli Doppler ultrasonografi incelemesi ortalama yarım saat sürmelidir. 

Tüm ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi tetkikleri kişilerin yaşamını etkileyebilecek tetkiklerdir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCIRadyoloji Uzmanı, Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi

Fiyat Listesi, Fiyatı Ne Kadar?

Kategori: İleri Düzey Renkli Doppler Ultrasonografi

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN