09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 - 0 (553) 889 3303 Dr. Ersen Alp ÖZBALCI için 7/24: 0850 433 4261 - Dr. Ayşe Ahsen BAKAN için 7/24: 0850 433 4301

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

De Quervain’s Tiroiditi

Subakut tiroidit veya subakut granulomatoz tiroidit isimleri de verilmektedir. Haşimato tiroiditinden daha ender görülür.

Tiroid bezi normalden büyük, ağrılıdır.

İltihabi duruma bağlı olarak tiroid bezi bol miktarda hormon salgılar. Bu nedenle hastalar hipertiroidi bulgular gözlenir. Sintigrafi incelemesinde tiroid bezinin iyot tutulumu belirgin olarak azalmıştır. Hipertiroidi bulguları haftalar içerisinde geriler.

Yüksek ateş meydana gelebilir. Hastalar genelde yatmayı tercih ederler ve kendilerini hasta hissetmektedirler.

Kanda tiroid antikorları tespit edilmez. Sedimentasyon hızı artar. Ki bu da iltihabi durumu göstermektedir.

De Quervain tiroiditi mikrobik bir enfeksiyonu taklit eder ancak herhangi bir mikrop tespit edilemez. Bu nedenle antibiyotik kullanmanın da fayda yoktur.

Tedavide yatak istirahati ve aspirin ve benzeri antienflamatuar ilaçlar kullanılır. Bazen kortizon kullanmak gerekebilir. Tiroid hormonu vererek tiroid bezini dinlendirmek iyileşmesi geciken vakalarda uygulanabilir.

Hastaların hemen hemen tümü iyileşir ve tiroid bezleri normale döner.

Ender olarak iltihap geçtikten sonra tiroid bezi az çalışır halde kalabilir. Bu durumda tiroid hormonu kullanmak gerekecektir.

Hastalığın tekrarı oldukça enderdir

Kategori: Tiroid Hastalıkları

Graves Hastalığı Nedir?

Graves hastalığına, otoimmun tiroidit de denilmektedir. Graves hastalığı bağışıklık sistemine bağlı bir hastalık olup normalden fazla tiroid hormonu üretilmesine neden olmaktadır (Hipertiroidi). Başka birçok hastalık da hipertiroidizme sebep olabilir fakat en sık neden Graves hastalığıdır.

Tiroid hormonları vücudumuzda birçok sistemi etkilediği için bu hastalıkta ortaya çıkan bulgu ve belirtiler de çok geniş bir yelpazede yer almaktadır. Sonuç olarak hipertiroidi, iyi olma halini ciddi anlamda etkileyen bir durumdur. Graves hastalığı herkesi etkileyebilirse de en sık kadınlarda ve 40 yaş altında görülür.

Ana tedavi amacı aşırı tiroid hormonu salınımını engellemek ve bulgu ve belirtilerin şiddetini azaltmaktır.

Graves Hastalığı Semptomları (Bulgu ve Belirtileri)

 • Sıkıntı ve sinirlilik
 • El ya da parmaklarda titreme
 • Sıcağa karşı hassasiyet, aşırı terleme, ıslak ve nemli bir cilt yapısı
 • Normal beslenme düzenine rağmen kilo kaybetme
 • Guatr (Tiroid bezinin büyümesi)
 • Adet düzeni değişiklikleri
 • Cinsel istekde azalma ve sertleşme sorunları
 • Barsak hareketlerinde artış
 • Gözlerde dışarı doğru büyüme (Graves oftalmopatisi)
 • Graves dermopati; ayak ve baldırlarda ciltte kalınlaşma ve kızarıklık
 • Çarpıntı

Graves Oftalmopatisi;

Graves hastalığından muzdarip kişilerin %30 unda ‘Graves Oftalmopatisi’ denilen duruma ait belirtiler olur. Graves oftalmopatisinde iltihabi durum ve diğer bağışıklık sistemini ilgilendiren durumlar sonucunda göz çevresi kas ve dokularda bir takım değişiklikler meydana gelir, Sonucunda;

 • Eksoftalmus; gözlerin dışarı doğru çıkmış gibi görünmesi
 • Gözlere kum kaçmış hissi
 • Gözlerde ağrı ya da basınç hissi
 • Şişmiş-gerginleşmiş göz kapakları
 • Kırmızılaşmış gözler
 • Işığa hassasiyet
 • Çift görme
 • Görme kaybı

 

Graves Dermopatisi;

Pek sık gözlenmeyen bir durumdur. Genelde ayakta ya da baldırlarda deride kalınlaşma ve kırmızılaşma ile ortaya çıkar.

Doktora ne zaman başvurulmalı?

Birçok hastalık hipertiroidiye sebep olabilir. Özellikle çarpıntı ve görme kaybı durumlarında mutlaka acil servise başvurulmalıdır. Bunun dışında Graves Hastalığından şüpheleniyorsanız bir İç hastalıkları hekimine başvurmalısınız.

Graves Hastalığı Nedenleri?

Vücudumuzda hastalıklarla savaş veren sisteme BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ denir. Graves hastalığı bağışıklık sisteminde nedeni belli olmayan birtakım hatalar sonucunda meydana gelmektedir.

Bağışıklık sistemi normalde virüs, bakteri ya da her türlü yabancı maddeye karşı, antikor adını verdiğimiz proteinler üreterek karşılık verir. Graves hastalığında ise bağışıklık sistemi nedeni bilinmeyen bir şekilde tiroid bezindeki hücrelerin bazı bölgelerine karşı antikor üretmeye başlar.

Sağlıklı bireylerde tiroid bezinin ürettiği hormon, hipofiz bezinden salgılanan ve TSH (Tiroid stimülan hormon) adı verilen başka bir hormonun kontrolü altındadır. Graves hastalığında üretilen antikorlar TSH hormonu gibi davranmaktadır. Bunun sonucunda da tiroid bezi normalden fazla tiroid hormonu üretmeye başlar. Sonuç olarak HİPERTİROİDİ normalden fazla tiroid hormonu bulunması durumudur.

Graves Oftalmopatisinin nedeni nedir?

Bu durumda yine nedeni bilinmeyen bir şekilde ciltte belirli karbonhidratların birikmesi söz konusudur. Tiroid bezinin aşırı çalışmasına yol açan antikorlar aynı zamanda göz çevresindeki dokulara da ilgi gösterir gibi görülmektedir.

Graves oftalmopatisi hipertirioidizm denilen durumla aynı zamanda başlayabildiği gibi birkaç ay sonra da başlayabilmektedir. Ancak Graves oftalmopatisinin bulgu ve belirtilerinin ortaya çıkması hipertiroididen çok önce veya sonra başlayabilir. Dolayısıyla hipertiroidi olmadan Graves Oftalmopatisi meydana gelebilir

Graves Hastalığı Risk Faktörleri

Graves Hastalığı her insanda gelişebilir. Ancak aşağıda sıralanan bazı etkenler Graves Hastalığı riskini arttırmaktadır.

Aile Öyküsü: Graves hastalığında aile öyküsü bilinen bir risk faktörüdür. Bu da bazı genetik etkenlerin Graves hastalığına yatkınlık oluşturduğuna işaret etmektedir.

Cinsiyet: Kadınlarda daha fazla görülür.

Yaş: Genelde 40 yaşından önce görülür.

Diğer bağışıklık sistemi hastalıkları (otoimmün hastalıklar) Tip 1 diyabet ya da romatoid artrit veya diğerleri gibi bağışıklık sistemi ile ilgili hastalığı olan kişilerde Graves hastalığı daha sık görülür

Duygusal yada fiziksel stres. Genetik olarak yatkın olan kişilerde, stresli bir yaşam ya da herhangi başka bir hastalık Graves hastalığına etken olabilmektedir.

Hamilelik: Özellikle genetik olarak yatkın olan kadınlarda hamilelik ya da yeni doğum yapmış olmak Graves Hastalığı riskini arttırmaktadır.

Sigara İçmek: Sigara bağışıklık sistemini etkileyerek Graves Hastalığı riskini de arttırmaktadır. Sigara içen Graves hastalarında Graves oftalmopatisi riski de artmaktadır.

Graves Hastalığı Komplikasyonları (Neden olabileceği sorunlar)

Hamilelik problemleri; Gebelik sırasında Graves hastası olmak, düşük, erken doğum, bebekte tiroid bozuklukları, düşük kilolu bebek, annede kalp yetmezliği ve preeklampsi gibi sorunlara yol açabilir. Preeklampsi anneye ait bir durum olup tansiyon yükselmesi ve diğer ciddi bulgu ve belirtilerden oluşur ve anne hayatını tehdit edebilir.

Kalp Hastalıkları; Graves hastalığı tedavi edilmeden bırakılırsa kalp ritm bozukluklarına, kalp kaslarında bozulmalara ve konjestif kalp yetmezliğine neden olabilir. Konjestif kalp yetmezliği kalbin vücuda yeteri kadar kan pompalayamaması durumudur.

Tiroid fırtınası; Graves hastalığının ender ancak ölümcül olabilecek bir komplikasyondur.  Hipertiroidinin artması sonucu tirotoksik kriz oluşması da denebilir. Genelde tedavi altında olmayan hipertiroidi durumlarında meydana gelir. Tedavi yetersizse de gelişebilmektedir.

Tiroid hormonlarının aniden hızlı bir şekilde artması durumunda yüksek ateş, aşırı terleme, kusma, ishal, delirium, aşırı güçsüzlük, nöbetler, belirgin çarpıntı, sarılık, tansiyonda belirgin düşüş ve koma görülür. Tiroid fırtınası acil tıbbi tedavi isteyen bir durumdur.

Kemik Erimesi; Kontrol altına alınmayan hipertiroidi kemik erimesine yani osteoporoza yol açar. Kemiklerin sağlamlığı içerdikleri kalsiyum miktarına bağlıdır. Hipertiroidi kalsiyumun kemikler tarafından emilimine engel olmaktadır.

Graves Hastalığında Yapılacak Tetkikler ve Tanı

Graves Hastalığı tanısı koyabilmek için yapılacak işlemler:

Muayene; Doktorunuz gözlerinizde dışarı büyüme hali veya çeşitli bulgular olup olmadığına bakacaktır. Ayrıca tiroid bezinin büyük olup olmadığını inceleyecektir. Tiroid hormonunun fazla olması metabolizmanızı etkileyeceği için nabız ve tansiyon ölçümleri ile titreme açısında değerlendirmeler yapılacaktır.

Kan Testleri; Kolunuzdan kan alınarak, TSH (Tiroid bezini çalıştıran ve hipofizden salgılanan hormon), tiroid hormonları incelenecektir. Graves hastalarında TSH normalden düşük, tiroid hormonları da normalden yüksek olacaktır. Ayrıca Graves hastalığa neden olan antikorların ölçümleri de yapılmalıdır. Tanı için bu test çok gerekli değildir fakat antikor negatif gelirse hipertiroidi yapacak başka hastalıklar düşünülmelidir.

Sintigrafi; Radyoaktif iyot tutulumu ölçülmesi. Tiroid hormonu üretemi için iyot gereklidir.  Az bir miktar radyoaktif iyot verilerek belli bir süre sonra tiroid bezinin bu iyodun ne kadarını tuttuğu özel kameralarla ölçülerek, tiroid bezinin hangi oranda iyot tuttuğu hesaplanır. Tiroid bezinin ne kadar iyot tuttuğuna bakarak hipertiroidiye Graves hastalığının mı yoksa başka bir durumun mu neden olduğu hakkında fikir sahibi olunabilir.

Renkli Doppler Ultrasonografi; Ultrasonografik incelemeler insan kulağıyla duyulamayacak ses dalgaları ile görüntü oluşturularak yapılan incelemelerdir. Bu tetkik tiroid bezi hastalıklarında en önemli tetkiktir. Tiroid bezinin boyutları, ne kadar damar içerip içermediği, nodül olup olmadığı başarılı bir şekilde değerlendirilebilir. Sintigrafilerden önce mutlaka yapılmalıdır. Özellikle gebelerde sintigrafi yapılamadığı için çok önemlidir.

Diğer Görüntüleme İncelemeleri; Muayene ile Graves oftalmopatisi hakkında net bulgu ve bilgi elde edilemediyse Bilgisayarlı Tomografi ya da Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemlerinden biri ile inceleme yapmak gerekebilir.

Graves Hastalığı Tedavisi

Graves hastalığında tedavi amacı tiroid hormon üretimini yavaşlatmak ve tiroid hormonun etkilerini engellemek için yapılır.

Radyoaktif iyot tedavisi:

Bu tedavi yönteminde ağız yoluyla radyoaktif iyot alınır. Tiroid bezi hormon üretmek için iyota ihtiyaç duyar, alınan bu radyoaktif iyot da tiroid bezi tarafından tutulur. Radyoaktif iyodu tutan tiroid hücreleri iyotun radyoaktif özellikleri sebebiyle bir süre sonra çalışamaz hale gelir. Bu tedavi sonucunda birkaç hafta-ay içerisinde tiroid bezi küçülür.

Radyoaktif iyot tedavisi Graves oftalmopatisi belirtilerini kötüleştirebilir ya da başlamasına neden olabilir. Bu yan etki sıklıkla geçici ve hafiftir. Eğer orta derecede ya da ciddi göz problemleri varsa bu tedavi önerilmez.

Olası diğer yan etkiler tiroid hormon seviyelerinde geçici yükselme ve boyunda gerginlik hissidir. Hamile ya da emziren kadınlarda uygun tedavi yöntemi değildir.

Tedavi sonucunda tiroid hormon seviyeleri düşeceği için ağızdan hormon ilaçları alması gerekecektir.

Anti-tiroid ilaçlar:

Anti-tiroid ilaçlar tiroid bezinin hormon yapımı amaçlı iyot kullanmasına müdahele eden ilaçlardır. Bu ilaçlar propiltiourasil ya da metimazoldür.

Bu ilaçların yalnız başlarına kullanımları ilerleyen zamanda tiroid hormon seviyelerinde tepkisel bir artışa neden olabilir.  Ancak ilacın bir yıldan uzun süre kullanımı uzun vadede daha iyi sonuçlara neden olmaktadır. Anti-tiroid ilaçlar radyoaktif iyot tedavisi öncesi ya da sonrasında destek amaçlı da kullanılabilir. Her iki ilacın da yan etkileri arasında döküntü, eklem ağrıları, karaciğer yetmezliği, beyaz kan hücrelerinde azalma gözlenir. Metimazol gebeliğin ilk 3 ayında kullanılmaz. Gebeliğin ilk üç ayında tercih edilen ilaç propiltiourasildir.

Beta Blokerler:

Bu ilaç grubu tiroid hormon üretimi üzerine etki yapmaz. Fakat tiroid hormonunun sebep olduğu etkileri azaltır. Çarpıntı, titreme, sıkıntı ve sinirlilik, sıcağa tahammülsüzlük, terleme, ishal ve kas güçsüzlüğü gibi şikayetler de azalma sağlar.

Propranolol, atenolol, metoprolol, nadolol bu grup ilaçların isimleridir.

Astım hastalarında kullanılması tercih edilmez çünkü astım atağını başlatabilirler. Ayrıca diyabet kontrolünü zorlaştırırlar.

Cerrahi:

Graves hastalığında tiroid bezinin tümünün ya da bir kısmının alınması da bir seçenektir. Cerrahi sonrası gerektiği kadar tiroid hormonun ağızdan hap olarak alınması gerekir.

Bu tedavi seçeneğinin riskleri arasında ses tellerinde felç ve paratiroid bezlerinin zarar görmesi yer alır. Paratiroid bezleri kalsiyum metabolizması ile ilişkili kalsitonin adı verilen bir hormon salgılamaktadır. Deneyimli tiroid cerrahlarının bu tip komplikasyonlara yol açma ihtimali oldukça düşüktür.

Graves Oftalmopatisinin tedavisi

Gravse oftalmopatisinin yol açtığı rahatsızlıklar hafif ise gündüzleri damla ile akşamları da jel ile gözleri nemli tutmak yeterli olacaktır. Şikayetler ciddi ise

 • Kortizon; Kortizon ile gözlerin arkasındaki şişme azaltılabilir. Yan etkileri, vücutta ödem, kilo alma, kan şekerinde yükselme, yüksek tansiyon ve duygusal durum değişiklikleridir.
 • Graves oftalmopatisi için gözlük kullanarak bazı görme sorunları engellenebilir.
 • Cerrahi; Cerrahi olarak gözün arka duvarlarını oluşturan kemikler çıkartılır. Böylece göz eski yerine dönebilir. Bu tedavi yöntemi oftalmopati nedeniyle göz siniri ciddi olarak bası altındaysa uygulanır. Yan etki olarak çift görme meydana gelebilir.
 • Göz radyoterapisi; Eskiden çok kullanılan bir yöntem olup faydaları tartışmalıdır. Kortizon tedavisine iyi yanıt vermeyen hastalarda seçenek olarak değerlendirilebilir. Bu tedavi ile gözün arkasında yer alan bazı dokular küçültülmeye çalışılır.

Graves oftalmopaitisi Graves hastalığı tedavi edildiğinde iyileşmeye başlamaz hatta 3-6 aylık sürede daha da kötüye gidebilir yada yıllarca değişmeden kalabilir ve zaman içerisinde kendi başına gerileyebilir.

Kategori: Tiroid Hastalıkları

Guatr Hakkında

Guatr Nedir?

Guatr tiroid bezinin büyümesi demektir Tiroid bezi, boynun alt kesiminde, adem elması da denilen kıkırdağın hemen üzerinde yer alan kelebek şeklinde bir bezdir Guatr genelde ağrı yapmaz ancak büyük guatr söz konusu ise öksürük ve yutma güçlüğü, soluk alıp vermede güçlük gibi şikayetlere neden olabilir.

Tüm dünyada guatrın en sık sebebi iyot eksikliğidir. İyotlu tuzların yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde ise en sık guatr sebebi ise tiroid hormon üretiminde değişikliklere neden olan hastalıklar veya nodüllerdir Ülkemizde iyot eksikliğine bağlı guatr en sık Karadeniz bölgesinde görülür ve bunun nedeni bu bölgede çok sık tüketilen kara lahananın sindirim sisteminden iyot emilimini engellemesidir Diğer guatr nedenleri de ülkemizde oldukça sık görülmektedir.

Guatr tedavisi, neden olduğu şikayetlere guatrın büyüklüğüne ve guatra neden olan soruna göre değişiklik göstermektedir. Herhangi bir soruna neden olmayan küçük guatrların tedavi edilmesine gerek görülmemektedir.

Guatr Semptomları(Bulgu ve Belirtiler)

Bütün guatrlar bulgu ve belirti oluşturmazlar. Olabilecek bulgu ve belirti ise

 • Boyunun alt kesiminde gözle görülen bir şişkinlik/dolgunluk.
 • Boyunda sıkılaşma/gerginlik hissi
 • Öksürük
 • Ses kısıklığı seste boğuklaşma
 • Yutma güçlüğü
 • Solunum güçlüğü

Guatr Neden Olur?

Tiroid bezi temel olarak iki hormon üretir. Bunlar tiroksin(T4) ve triiyodotiroksin(T3) dir.

Bu hormonlar kan dolaşımına katılır ve metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olurlar Örneğin; yağ ve karbonhidratların ne oranda kullanılacağı, vücut sıcaklığının ayarlanması, kalp hızının ayarlanması, protein üretimi gibi birçok metabolik olayda düzenleyici görevleri vardır. Tiroid bezinde ayrıca kalsitonin adı verilen ve kan kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesine yardım eden bir hormon daha salgılanmaktadır.

Beyinde bulunan pituiter bez/Hipofiz bezi (TSH,Tiroid stimülan hormon,tiroid bezini hormon üretmek ve büyümek için uyaran madde salgılar) ve Hipotalamus (beyin tabanında yer alan vücudun sıcaklığını ayarlayan ve ayrıca hipofiz bezine TSH adı verilen hormonu üretmesi için sinyal gönderen merkez) isimli merkezlerde tiroid bezinin çalışması düzenlenmektedir Hipofiz bezinden, kandaki T3 ve T4 miktarlarına bağlı olarak belli miktarlarda TSH salgılanır. Hipofiz bezinde salgılanan TSH miktarına göre de tiroid bezinde hormon üretilir.

Guatrda tiroid bezinin çalışmasının bozuk olması gerekmez. Tiroid bezi büyümüş olsa da hala yeterli miktarda hormon salgılayabilir ancak guatr hastalarında hormon miktarlarında değişiklikler de söz konusu olabilmektedir.

En sık guatr yapan etkenler aşağıda sıralanmıştır.

İyot eksikliği İyot tiroid hormonun yapısında bulunan bir elementtir. Deniz suyunda ve denize yakın topraklarda bol miktarda bulunur. Denizden uzak ya da yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan toplumlarda iyot eksikliği sıklıkla görülür. Buna bağlı olarak da yapılan hormon miktarı azalır ve tiroid bezi daha çok hormon üretebilmek, daha çok iyot kullanabilmek için büyür Sonuçta guatr meydana gelir. Bölgede eksik olan iyot elementine ek olarak, hormonların çalışmasını bozan ya da iyot emilini azaltan yiyecekler o bölgede sık tüketiliyorsa iyot yetersizliği daha açık hale gelir. Bu tip yiyeceklere örnekler, lahana, karnabahar ve brokolidir

Diyetle alınan iyot miktarının düşük olması birçok bölgede guatrın ana sebebiyken, gelişmiş ülkelerde sofra tuzuna ve bazı gıdalara iyot eklendiği için bu etken ağırlıklı olarak ortadan kaldırılmıştır.

Graves Hastalığı Tiroid bezinin büyümesi yani guatr bazen, tiroid bezinde aşırı hormon üretimine (hipertiroidizm) bağlı olarak gelişebilmektedir Graves hastalığında, kendi bağışıklık sistemimiz bir hata sonucu tiroid bezine saldırmakta ve aşırı hormon (Özellikle triiyodotiroksin, T3)üretimine neden olmaktadır Tiroid bezinin normalden fazla uyarılması bezde büyümeye neden olmaktadır.

Haşimato Hastalığı Tiroid bezinin normalden az hormon üretmesi (hipotiroidizm) de tiroid bezinin büyümesine yani guatra neden olabilmektedir. Haşimato hastalığı da Graves hastalığı gibi otoimmun bir hastalıktır. Tiroid bezinin çok hormon üretmek üzere uyarılması yerine tiroid hücreleri parçalanmaktadır Haşimato hastalığının tiroid bezini yıkıma uğratması sonucunda çok az hormon üretilebilmektedir.

Kandaki hormon seviyelerinin düşmesini algılayan hipofiz bezi daha çok TSH üretmekte ve bu da tiroid bezinin büyümesine yol açmaktadır

Multinodüler Guatr Bu hastalıkta tiroid bezinin her iki lobunda, solid ya da sıvı içeren sayısız beze-nodül oluşmakta ve buna bağlı olarak tiroid bezi büyümektedir.

Soliter Tiroid Nodülü Tiroid bezinde bir adet nodül oluşmakta ve nodülün büyümesine bağlı olarak tiroid bezi büyümektedir Nodüllerin çoğu iyi huyludur ve kansere dönüşmez.

Tiroid Kanseri Tiroid kanseri iyi huylu tiroid nodüllerine oranla çok çok az görülmektedir Tiroid kanseri tiroid bezinde büyüme yaparsa bu genelde tek taraflı bir büyüme olmaktadır.

Hamilelik Gebelikte üretilen bir hormon olan Beta HCG, yapısı itibarıyla TSH hormonuna çok benzediği için onun etkilerini taklit edebilmekte ve tiroid bezinin büyümesine neden olabilmektedir

EnflamasyonTiroiditler tiroid bezinde ağrı ve şişliğe neden olabilirler. Tiroid hormon üretiminde değişikliklere neden olabilirler.

Guatr Risk Faktörleri

Herkes guatr olabilir Genelde 40 yaştan sonra daha sık görülse de her yaşta hatta doğumsal olarak bile görülebilmektedir Tiroid bezinin büyümesi yani guatr için en sık risk faktörlerini sıralarsak

İyot eksikliği İyot eksikliği bulunan bölgelerde yaşayanlar (denizden uzak ve yüksek rakımlı bölgeler) eğer iyot desteği de alamıyorlarsa guatr için yüksek risk taşıyorlar demektir.

Kadınlar Kadınlar genel olarak tiroid hastalıklarına daha yatkındır Dolayısıyla guatr kadınlarda daha sık görülür.

Yaş Yaşlandıkça guatr ihtimali artmaktadır.

Tıbbi Geçmiş Otoimmun hastalıklara kişisel ya da ailesel yatkınlık varlığında guatr riski de artmış olur.

Gebelik ve Menopoz Çok net olarak nedeni bilinmese de gebelik ve menopoz dönelerinden tiroid hastalıkları daha sık görülmektedir.

Bazı İlaçlar Bazı ilaçlar tiroid hastalıkları riskini arttırmaktadır. Bunlara örnek olarak, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, retrovirüslere karşı kullanılan ilaçlar, amiodarone isimli kalp ilacı ve psikiyatrik bir ilaç olan Lityum verilebilir.

Radyasyona Maruz Kalma Boyun ya da göğüs bölgesine radyasyon tedavisi almış olmak ya da bir şekilde radyasyona maruz kalmış olmak riski arttırmaktadır.

Guatr Komplikasyonları

Fiziksek ya da kozmetik sorun oluşturmayan küçük guatrlar için endişe duymaya gerek yoktur. Ancak büyük guatrlar soluk alıp vermede ve yutmada güçlüğe neden olabilir, seste kalınlaşmaya ve öksürüğe yol açabilir Tiroid bezinin çalışmasını bozan hastalıklar sonucunda gelişen guatrlarda, neden olan hastalıkların yol açacağı birçok bulgu ve belirti olabilmektedir. Bitkinlik kilo değişiklikleri uyku bozuklukları ve huzursuzluk bunlardan bazılarıdır.

Guatr Şüphesiyle Doktora Başvururken

Doktorunuz sizde guatr olduğuna karar verirse nedenini bulmak için bazı testler isteyecektir, siz de bazı sorular sormak isteyebilirsiniz. Bu sorulara örnek olarak verebileceklerimiz;

 • Guatrın gelişmesinin nedeni nedir
 • Ciddi bir sorun mudur
 • Allta yatan nedenin tedavisi için neler yapılabilir
 • Başka sağlık sorunlarım da var Bunlarla birlikte guatrın tedavisi mümkün mü
 • Önerdiğiniz tedaviye seçenek olarak başka tedaviler var mı
 • Hiçbir tedaviyi kabul etmezsem neler olabilir
 • Guatr büyümeye devam edecek mi
 • Önerdiğiniz tedavi ile guatr ortadan kalkacak mı
 • İlaç kullanacak mıyım Ne kadar süreyle

Guatr tanısı ve tetkikler

Doktorunuz normal fizik muayene esnasında tiroid bezinizin büyüdüğünü fark edebilir. Bazen tiroid bezinde nodüller olduğunu da el ile muayenede fark edebilir.

Guatr tanısında uygulan tetkikler

Hormon Testleri Tiroid bezinin ve hipofiz bezinin ürettiği hormonların kandaki miktarları ölçülecektir. Tiroid beziniz normalden az çalışıyorsa tiroid hormon seviyeleri düşük TSH (Hipofiz beiz tarafından salgılanan tiroid bezini çalışmaya sevk eden hormon) yüksek olacaktır Çünkü hipofiz bezi daha çok TSH üreterek hormon miktarını arttırmaya çalışmaktadır.

Tiroid bezinin çok çalışmasıyla giden guatrlarda ise hormon seviyeleri yüksek TSH seviyeleri düşük olacaktır.

Antikor Testleri Guatra neden olan hastalıkların bazılarında anormal antikorların üretimi söz konusudur Kan testleri ile bu antikorların varlığı araştırılır.

Ultrasonografi ve renkli Doppler Bu tetkik ile tiroid beziniz yüksek frekanslı ses dalgaları aracılığıyla görüntülenir Gemilerdeki sonar mantığı ile çalışan ultrasonografi cihazlarında tiroid bezinizin çeşitli kesitleri ekranda siyah-beyaz olarak görüntülenir. Ayrıca Doppler özelliği ile de tiroid bezinin ne kadar çok damara sahip olup olmadığı, nodüllerin damarlanma özellikleri araştırılır  Görüntülerle tiroid bezinin boyutları, toplam hacmi, nodül olup olmadığı, nodül varsa özellikleri, kanser şüpheli bulgu olup olmadığına bakılır.

Tiroid Sintigrafisi Bu inceleme esnasında damardan radyoaktif iyot içeren bir ilaç verilir. Sırt üstü uzanılır ve boyun gergin bir şekilde ortaya çıkartılır. Özel kameralar aracılığıyla tiroid bezinin verilen radyoaktif iyodu ne kadar yoğunlukta tuttuğu belirlenir. Tetkikin süresi değişiklik gösterebilir. Bu tetkik ile tiroid bezinin yapısı ve boyutları anlaşılır. Nodüllerin aktif yani kendi kendine hormon üreten nodüller olup olmadığı anlaşılabilir Ultrasonografi ve Doppler tetkikine göre daha zor, daha pahalı ve daha uzun süren bir tetkiktir.  Özellikle nodül varlığında ultrasonografi ve Doppler çok daha detaylı bilgiler vermektedir.

Biyopsi Biyopsi işlemi ultrasonografi iel görüntüleme eşliğinde Radyoloji uzmanlarınca yapılır. Genelde şüpheli nodüllerden hücre örnekleri alınarak kanser şüphesi araştırılır. Ayrıca bazı özel durumlarda tiroid bezinin kendisinden de örnekleme yapılabilmektedir.

Guatr tedavi yöntemleri ve ilaç tedavileri

Guatrın tedavisi nedenine, oluşturduğu bulgu ve belirtilere ve guatrın büyüklüğüne göre değişir.

Gözlem Guatr henüz küçük ise ve herhangi bir şikayete neden olmuyorsa, tiroid bezinin çalışması da normalse doktorunuz size sadece takip önerebilir.

Tıbbi Tedavi Hipotiroidi yani tiroid hormon seviyelerinde düşüklük söz konusuysa eksik olan tiroid hormonunu yerine koymak gerekir. Bu nedenle levotiroksin isimli sentetik tiroid hormonu içeren ilaçlar kullanılır. Bu sayede hormon seviyeleri normal sınırlara gelir ve TSH seviyeleri düşer. TSH seviyelerinin düşmesi de tiroid bezinin boyutlarında azalmaya yardımcı olur. Tiroid bezinde iltihabi bir durum varlığında aspirin ya da kortizon kullanmak gerekir. Tiroid hormonlarının yüksek seyrettiği hipertiroidi durumlarında ise hormon seviyelerini normale getirecek olan ilaçlar kullanılır.

Cerrahi Cerrahi olarak tiroid bezinin tümünün (total tiroidektomi) ya da bir kısmının (parsiyel tiroidektomi) çıkartılması söz konusudur. Eğer guatr çok büyükse, soluk almada güçlük, yutma güçlüğü gibi bası etkileri mevcutsa ya da hipertiroidiye neden olan nodül varsa cerrahi tedavi söz konusudur. Tiroid kanserinin tedavisi de ameliyatla yapılmaktadır. Ameliyat sonrası geride ne kadar tiroid dokusu kaldığına bağlı olarak levotiroksin kullanımı söz konusudur.

Radyoaktif İyot Bazı hipertiroidi vakalarında radyoaktif iyot tedavisi yapılır. Radyoaktif iyot ağızdan alınır, kan dolaşımına geçer, tiroid bezine ulaşır ve oradaki tiroid hücrelerini öldürür. Tedavi sonrası tiroid bezinin boyutları azalır ve sonuçta da tiroid bezi hemen hemen hiç hormon üretemez hale gelir. Yani hipotiroidi gelişir. Radyoaktif iyot tedavisi sonrasında hormon tedavisi gerekir.

Alınabilecek önlemler

Guatr yetersiz iyot alımına bağlı oluşmuşsa aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir

Yeteri kadar iyot almak İyotlu tuz kullanmak ya da haftada en az iki kez deniz ürünleri tüketmek yeteri kadar iyot almak için yeterlidir. Karides ve kabuklu deniz ürünleri özellikle yüksek oranda iyot içerirler. Deniz kenarında yaşıyorsanız, bölgenizde üretilen sebzeler hatta süt ve yoğurt da yeterli miktarda iyot içerir.

Her insanın günde yaklaşık 150mikrogram iyot alması gerekir. Bu da yaklaşık olarak yarım çay kaşığı iyotlu tuza denk gelir. İyodun yeterli miktarda alınması özellikle gebe ve emziren kadınlarda çocukların gelişimi için çok daha önemlidir.

Fazla iyot almamak Sık olmasa da gereğinden çok fazla iyot tüketmek de guatra neden olabilmektedir. Fazla iyot alımı söz konusuysa iyotlu tuz tüketmeyin ve özellikle kabuklu deniz ürünlerinden uzak durun.

Kategori: Tiroid Hastalıkları

Haşimato Hastalığı

HAŞİMATO HASTALIĞI NEDİR?

Tiroid bezi boyunda adem elmasının hemen altında yer alan küçük bir bezdir. Haşimato hastalığı kendi bağışıklık sistemimizin tiroid bezine karşı reaksiyon göstermesi sonucu oluşan hastalıktır Tiroid bezi endokrin sistemimizin (hormonal sistem) bir parçasıdır. Tiroid bezi vücudumuzun birçok fonksiyonunu organize eden hormonlar salgılamaktadır.

Haşimato hastalığında oluşan ve kronik lenfositik-lenfositer tiroidit de denilen iltihabi durum tiroid bezinin sıklıkla normalden az çalışmasına (hipotiroidi) neden olur. Gelişmiş ülkelerde hipotiroidinin en sık nedeni Haşimato hastalığıdır. Genelde orta yaş civarındaki kadınları etkiliyor olsa da her yaştan kadın ve erkek hatta çocuklarda da görülebilir.

Doktorunuz Haşimato hastalığını araştırmak için-tiroid bezi fonksiyonlarını değerlendirmek üzere-birtakım kan testleri isteyecektir Haşimato hastalığının tedavisi eksik olan tiroid hormonunun yerine konmasıyla basit ve etkili şekilde yapılır.

HAŞİMATO HASTALIĞI BULGU VE BELİRTİLERİ

Başlangıçta Haşimato hastalığına ait bulgu ve belirtileri fark etmemiş olabilirsiniz ya da boynunuzun ön kısmında bir dolgunluk (guatr) dikkatinizi çekmiş olabilir. Haşimato hastalığı tipik olarak yıllar içerisinde yavaşça ilerleyerek, kronik tiroid bezi yıkımına neden olur. Bunun sonucunda da tiroid hormonlarının kandaki seviyeleri düşer. Bulgu ve belirtilerin ana sebebi tiroid bezinin aktivitesinin normalden az olmasıdır(hipotiroidizm).

Hipotiroidizmin Bulgu ve Belirtileri

 • Bitkinlik ve uyuşukluk
 • Soğuğa karşı hassasiyet
 • Kabızlık
 • Ciltte solukluk ve kuruma
 • Yüzde şişkinlik
 • Seste kalınlaşma
 • Açıklanamayan kilo artışı (5-10 kiloyu nadir olarak geçen ve genelde sıvı ağırlıklı kilo alımı)
 • Özellikle omuz ve kalçalarda, kaslarda ağrı, tutukluk ve gerginlik hissi
 • Eklemlerde ağrı ve sertlik hissi, özellikle diz ve el eklemlerinde şişme
 • Özellikle bacaklarda kas güçsüzlüğü
 • Aşırı ve uzun süreli adet kanaması (menoraji)
 • Depresyon

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Aşağıdaki bulgu ve belirtiler sizde varsa Haşimato hastalığı kuşkusuyla doktorunuza başvurmalısınız.

 • Belirgin bir sebebi olmayan yorgunluk hissi
 • Ciltte kuruluk
 • Yüzde solukluk ve şişkinlik
 • Kabızlık
 • Seste kalınlaşma

Eğer aşağıda belirtilen durumlar söz konusu ise tiroid bezinizin fonksiyonlarını değerlendirmek üzere düzenli testler yapılması gerekir.

 • Tiroid ameliyatı olunduysa,
 • Anti-tiroid ilaçlarla ya da radyoaktif iyot ile tedavi görüldüyse,
 • Baş, boyun ya da göğüs kafesinin üst kesiminde radyasyon tedavisi yapıldıysa.

Kolesterol seviyesi yüksek ise bunun nedeninin hipotiroidizm olup olmadığını doktorunuza sorabilirsiniz.

Haşimato hastalığına bağlı hipotiroidizm nedeni ile tiroid hormon tedavisi görüyorsanız doktorunuzun belirlediği aralıklarla kontrol muayeneleri gerekecektir Başlangıçta en önemli şey yeterli miktarda tiroid hormonu alıp almadığınızı belirlemektir. Zaman içerisinde tiroid bezinizin fonksiyonları değişeceği için ilaç dozunun da buna paralel ayarlanması gerekecektir.

HAŞİMATO HASTALIĞI NEDENLERİ

Otoimmun bir hastalıktır Bağışıklık sisteminiz, tiroid bezinizin harap edilmesine neden olan antikorlar üretmektedir. Bağışıklık sisteminin niçin tiroid bezine karşı antikorlar ürettiği henüz bilinmemektedir Bazı araştırmacılar bu bağışıklık sistemi aktifleşmesinin nedeninin virüs ya da bakteri enfeksiyonu sonucu başladığını düşünmektedir. Bazı araştırmacılar ise genetik yatkınlığın söz konusu olduğuna inanmaktadır.

Kalıtım, cinsiyet, yaş gibi faktörlerin birlikte bu hastalığın gelişmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Haşimato Hastalığı Risk Faktörleri

Aşağıdaki risk faktörleri Haşimato hastalığına yakalanma riskini arttırabilir.

Cinsiyet: Haşimato hastalığı kadınlarda daha fazla görülür

Yaş: Orta yaşlarda daha çok görülür Ancak her yaşta görülebilir.

Kalıtım: Aile bireylerinde Haşimato hastalığı ya da diğer otoimmun hastalıklar varsa yüksek risk taşıyorsunuz demektir.

Diğer otoimmun hastalıklar: Romatoid artrit, Tip Diyabet, lupus gibi çeştili otoimmun hastalıklardan birine sahipseniz Haşimato hastalığı riskiniz artmaktadır.

HAŞİMATO HASTALIĞI KOMPLİKASYONLARI

Haşimato hastalığına bağlı olarak aktivitesi azalmış tiroid bezi (Hipotiroidizm) eğer tedavi edilmezse birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Guatr: Guatr tiroid bezinin büyümesi demektir. Tiroid bezinin daha çok hormon yapması için sürekli olarak uyarılması sonucunda bez büyüyecektir. Hipotiroidizm guatrın en sık nedenidir. Guatr genel olarak rahatsız edici bir durum olmasa da büyük bir guatr varsa kozmetik sorunlara yol açabilir hatta yutma ve nefes alma sorunlarına yol açabilir.

Kalp Sorunları: Haşimato hastalığı kalp hastalıkları için bir risk faktörü olabilir. Çünkü hipotiroidizm LDL kolesterol denilen kötü kolesterol seviyelerinde yükselmeye neden olabilir Hipotiroidizm tedavi edilmezse kalp büyümesine hatta ender olarak kalp yetmezliğine neden olabilir.

Psikolojik sorunlar: Haşimato hastalığında depresyon erken dönemde görülebilir ve zaman içerisinde çok ciddi hale gelebilir. Ayrıca hem erkek hem kadınlarda cinsel arzuda (libido) azalmaya, zihinsel işlevlerde yavaşlamaya neden olabilir.

Miksödem: Bu durum oldukça ender hayatı tehdit eden bir durumdur. Tedavi edilmemiş Haşimato hastalığına bağlı uzun süreli hipotiroidizme bağlı meydana gelebilir Soğuğa karşı aşırı tahammülsüzlük ve uyku halini bilinçsizlik ve baygınlık takip eder.

Miksödem koması sakinleştirici ilaçlarla ya da infeksiyon ya da diğer stres faktörleriyle tetiklenebilir Miksödem acil tedavi isteyen bir durumdur.

Doğumsal Anomaliler Tedavi edilmemiş Haşimato hastalığına sahip annelerin doğurdukları bebeklerde doğumsal anormallikler sağlıklı annelere oranla çok daha fazla görülmektedir. Ayrıca bu çocuklar fiziksel ve entelektüel gelişim bozukluklarına daha yatkındırlar. Hipotiroid gebeler ile yarık dudak damak anomalisi arasında bir bağlantı olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bebeklerde olabilecek kalp, beyin ve böbrek hastalıklarıyla, hipotiroid gebeler arasında bir ilişki görülmektedir. Hamile kalmayı planlıyorsanız ya da hamileliğin erken döneminde iseniz tiroid hormon seviyelerinizi kontrol ettirmeyi unutmayınız.

HAŞİMATO HASTALIĞI KUŞKUSUYLA DOKTORA BAŞVURURKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Kendinizde Haşimato hastalığı olduğunda şüphe ediyorsanız öncelikle bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. İç Hastalıkları Uzmanı gerek görürse sizi bir Endokrinoloji Uzmanına gönderebilir.

İç Hastalıkları Uzmanına başvurmadan önce bir takım hazırlıklar yapmak faydalı olabilir Randevu alırken yapılacak tetkikler için herhangi bir hazırlık yapılıp yapılmaması gerektiğini sorun.

 • Ne gibi bulgu ve belirtiler olduğunu not edin. Şikayetlerinizin Haşimato hastalığı ile ilgisinin olması önemli değildir Örneğin son zamanlarda unutkanlık yaşıyorsanız bunu belirtmelisiniz. Ya da kilo alma, cildinizde hafif değişiklikler gibi
 • Özel hayatınızla ilgili değişiklikleri de not etmelisiniz. Örneğin; adet düzeni değişiklikleri ya da cinsel istek değişiklikleri gibi
 • Kullandığınız ilaç, vitamin, bitkisel ürünleri not edin. Önceden kullanıp bıraktıklarınız da önemli olabilir
 • Bir arkadaşınızla ya da yakınınızla birlikte randevuya gitmek sizin unutabileceğiniz bir detayı onların hatırlamasını sağlayabilir

Doktora soracağınız soruları da not etmelisiniz. Bu sorular için bazı örnekler ise;

 • Benim şikayetlerimin sebebi ne olabilir?
 • Bu şikayetlere neden olan en sık durumlar dışında başka ender veya tehlikeli hastalıklar söz konusu olabilir mi?
 • Ne gibi tetkikler yapılması gerekecek?
 • Bu hastalık geçici bir hastalık mı yoksa bununla birlikte mi yaşayacağım?
 • Nasıl bir tedavi yaklaşımını öneriyorsunuz?
 • Ne kadar süre ile ilaç kullanmam gerekecek?
 • Önerdiğiniz ilaçlara bağlı ne gibi yan etkiler meydana gelebilir?
 • Tedavinin başarılı olup olmadığını nasıl takip edeceksiniz?
 • İlaçların dozlarının ayarlanması nasıl oluyor?
 • Bu hastalığa bağlı uzun dönemde ne gibi rahatsızlıklar olabilir?
 • Yeme alışkanlıklarımı değiştirmem gerekli mi?
 • Egzersiz yapmam durumumun düzelmesinde yardımcı olur mu?
 • Almam gereken önlemler var mı?
 • Başka sağlık sorunlarım da var. Birlikte tedavileri nasıl yapılacak
 • Endokrinoloji uzmanına gitmeli miyim?
 • Önerdiğiniz ilaca alternatif ilaçlar var mı?

Doktorunuz size neler sorabilir?

 • Ne gibi şikayetleriniz var ve ne zaman başladı?
 • Zaman içerisinde şikayetleriniz de ne gibi değişiklikler oldu?
 • Enerjiniz de ve duygu durumunuzda değişiklikler hissettiniz mi?
 • Deride kuruma ya da kilo alma gibi şikayetler var mı?
 • Ses değişiklikleri oldu mu?
 • Tuvalet alışkanlıklarınızda değişiklik oldu mu?
 • Kas ya da eklem ağrıları var mı? Varsa nerede?
 • Soğuğa karşı hassasiyet/tahammülsüzlük yaşıyor musunuz?
 • Normalden daha unutkan mısınız?
 • Cinsel istek azlığı yaşıyor musunuz? Adet düzeni değişiklikleri var mı?
 • Başka hastalıklar için tedavi gördünüz mü? Görüyor musunuz?
 • Ailenizde tiroid hastalığı var mı?

HAŞİMATO HASTALIĞI TANISI VE TETKİKLER

Genel olarak İç Hastalıkları Uzmanına başvurduğunuz zaman, yorgunluk, bitkinlik, ciltte kuruma, kabızlık, seste kabalaşma gibi problemleriniz varsa ya da önceden bir tiroid hastalığı tanısı aldıysanız bazı tiroid testleri isteyecektir

Haşimato hastalığı tanısı öncelikle sizde hastalığı düşündüren bulgular varlığında kanda tiroid hormonu ve hipofiz bezinden salgılanan TSH(Tiroid Stimülan Hormon-Tiroid bezini çalıştıran hormon) hormonu seviyelerine bakılarak konulur.

 • Hormon Testi Kan tahlilleriyle tiroid bezinde ve hipofiz bezinde tiroid ile ilgili olarak üretilen hormonların seviyeleri ölçülür. Tiroid bezi normalden az çalışıyorsa tiroid hormonları düşük, TSH yüksek çıkmalıdır Çünkü kanda tiroid hormonları miktarı azaldığında hipofiz bezi bunu algılayarak TSH adı verilen ve tiroid bezini çalışmaya sevk eden hormon miktarını arttırır.
 • Antikor Testleri Haşimato hastalığı otoimmun bir hastalık olduğu için tanımı gereği bazı özel antikorların kanda yüksek değerlerde bulunması beklenir. Bu nedenle antiTPO denilen antikor için tahlil yapılır. TPO tiroid peroksidaz adı verilen, tiroid hormonu üretiminde özel bir rol oynayan enzimin adıdır Haşimato hastalığında bu enzime karşı antikor denilen ve bağışıklık sistemini uyaran bir madde yüksek miktarlarda kanda tespit edilir.
 • Ultrasonografi ve Renkli Doppler Haşimato hastalığında ultrasonografik inceleme yapılmalıdır. Haşimato hastalığı zemininde gelişecek nodüllerin kanser olma ihtimalinin daha yüksek olduğu yolunda kuşkular bulunmaktadır. Ayrıca Haşimato hastalığında ender olsa da tiroid bezi lenfoması gelişme ihtimali vardır. Haşimato hastalığında yapılacak ultrasonografi incelemesinin dikkatle ve özenle yapılması çok önemlidir çünkü Haşimato hastalığında olan değişikliklere bağlı olarak tiroid bezinde yalancı nodül görünüleri çok sık karşımıza çıkar ve gereksiz biyopsilere neden olabilir Bu nedenle konu ile yakından ilgili bir Radyoloji Uzmanınca yapılmalıdır.

Geçmişte Haşimato hastalığının ana göstergesi olan tiroid bezinin az çalışması durumunu(hipotiroidi), bulgu ve belirtiler aşikar olmadıkça düşünmek ve tanısını koymak mümkün değildi Ancak son yıllarda geliştirilen hassas TSH ölçüm yöntemleri (sensitive TSH) sayesinde bulgu ve belirtiler başlamadan bile hipotiroidi tanısı konulabilmektedir.

TSH tahlili en iyi tarama testi olarak kabul edildiği için öncelikle TSH seviyelerine bakılması, ardından gerek varsa hormon seviyelerinin değerlendirilmesi mantıklı kabul edilir TSH seviyeleri hipotiroidizmin takibinde çok önemli rol oynar. Bu test sayesinde kullanmanız gereken hormon ilaçlarının dozları ayarlanır ve takibinde kullanılır.

HAŞİMATO HASTALIĞI TEDAVİSİ VE KULLANILAN İLAÇLAR

Haşimato hastalığının tedavisi hastanın takibi ve ilaç tedavisinden oluşur. Hormon seviyelerinizde bir anormallik yoksa doktorunuz ilaç tedavisi başlamayabilir ancak bu ilaç ihtiyacınız olmayacak demek değildir Eğer ilaç tedavisine başlandıysa çok büyük ihtimalle bu ilaçları zaman içerisinde değişen dozlarda olmak üzere ömrünüz boyunca kullanacaksınız demektir.

Sentetik Hormonlar

Haşimato hastalığına bağlı hipotiroidi söz konusuysa eksik olan hormonların yerine konması için tiroid hormon hapları kullanmanız söz konusudur. Bu ilaç genelde sentetik tiroid hormonu olan Levothroxin adı verilen bir maddedir Ülkemizde Levotiron ve Euthyrox isimleriyle çeşitli dozlarda temin edilebilmektedir.

Sentetik levotiroksin, tiroid bezi tarafından üretilen doğal hormon olan tiroksinin eş değeridir. Bu şekilde ağıdan ilaç kullanımı hormon seviyelerini normal düzeye getirerek şikayetlerin hızla kaybolmasını sağlar.

Tedaviye başladıktan kısa süre sonra bitkinliğinizin azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca hipotiroidiye bağlı yüksek kolesterol seviyeleri varsa düşecek, Haşimato hastalığına bağlı kilo sorunları düzelecektir.

Levotiroksin tedavisi ömür boyu sürecektir İhtiyacınız olan ilaç miktarı değişebileceği için doktorunuz her 6-12 ayda bir TSH seviyelerinizi kontrol etmek isteyecektir.

İlaç Dozunun Ayarlanması

Başlangıçta uygun levotiroksin miktarını belirleyebilmek için tedavi başladıktan birkaç hafta sonra TSH seviyelerinizin kontrolü yapılacaktır. Yüksek dozda tiroid hormonu kemik kaybına yol açarak varsa osteoporozun (Kemik erimesi) artmasına ya da osteoporoz riskinizin artmasına yol açabilir Ayrıca kalp ritim bozukluklarına (aritmi) sebep olabilir.

Koroner arter hastalığınız ya da ciddi hipotiroidiniz varsa doktorunuz tedaviye dülük dozlarda levotiroksinle başlayıp dozu giderek arttırmayı seçecektir çünkü dozun yavaş yavaş arttırılması kalbinizin ritminin yeni metabolizma hızına uyum göstermesini sağlar.

Levotiroksin uygun dozlarda kullanıldığında hiçbir yan etkiye neden olmaz ve ucuz bir tedavi yöntemidir. İlacınızın markasını değiştirirseniz doktorunuz uygun dozda ilaç aldığınızdan emin olmalıdır İlaç almayı unutmayınız ya da tedaviyi kesmeyiniz çünkü şikayetler eninde sonunda yeninden başlayacaktır.

Diğer Maddelerin Etkileri

Belirli bazı ilaçlar, bitkisel ürünler ve bazı yiyecekler levotiroksinin emilimine etki edebilir. Levotiroksinin diğer ilaçlardan 4 saat önce ya da sonra alınması bu sorunu ortadan kaldıracaktır Bol miktarda soyalı ürünler ya da lifli gıdalar tüketiyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca;

 • Demir içeren multivitaminler ya da demir ilaçları
 • Kolestiramin isimli kolesterol düşürücü ilaç
 • Alüminyum hidroksit içeren ilaçlar(Bazı antiasitlerde bulunur)
 • Sodyum polisterin sülfonat (Yüksek potasyum seviyelerini düşürmek için kullanılır)
 • Sukralfat ( Ülser tedavisinde kullanılır)
 • Kalsiyum içeren ilaçlar, alıyorsanız doktorunuza haber vermelisiniz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Radyoloji Uzmanı

Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme

Kategori: Tiroid Hastalıkları

Doktor Sitesi - Ersen Alp

Ersen Alp ÖZBALCI

Doktor Sitesi - Ayşe Bakan

Ayşe Ahsen BAKAN